8 kwietnia 2013

Wiktoriański dom.

Szybciutko i w tematyce retro/vintage.
Mam dla was nie lada gratkę, szczególnie dla tych, którym marzy się mieszkać w starym ,wiktoriańskim domiszczu.
Otóż, autorzy strony w takim domu mieszkają, a co czyni go ciekawszym, samodzielnie go wyremontowali i przywrócili mu dawną świetność.

http://www.ourvictorianhouse.com/OurHouse.htm

Po co właściwie zamieszczam tę stronę? Jest to skarbnica wiedzy - remontowo - renowacyjnej. Krok po kroku, właściciele dokumentują zmagania z walącym się koszmarem, przerobionym w groteskowy miks różnych dekad, aby na koniec pokazać coś, co moim zdaniem zasługuje na oklaski. Może sami głowicie się, jak odnowić mieszkanie w starej kamienicy, przedwojenny dom lub nawet stare, zabytkowe krzesło? Myślę, że tam znajdziecie jakieś wskazówki ;)

Przed ...


... i po:


I zdjęcia pokoju wizyt (najlepsze pomieszczenie w domu, gdzie przyjmowano gości) przed:

Wejście dla służby przerobione na półkę ... grrr!

I po:
To okno to mój ideał!

A tu galeria zdjęć przed i po całego domu.

W Rybniku, gdzie spędziłam parę lat życia (szkoły, szkoły ... ;)) znalazłam dwa piękne, zaniedbane domy, które aż prosiły się, aby je odrestaurować. Niestety, zdaję sobie sprawę, że renowacja zabytku wiąże się z niesamowitymi kosztami (nie wspominając już o kosztach późniejszego utrzymania), często też takie domy nie mają jednoznacznie określonego właściciela, a jak mają zrobić coś wszyscy, nie robi tego nikt. Mimo wszystko, gdybym miała wybierać pomiędzy domem nowoczesnym, wyposażonym we wszelkie udogodnienia, komputerowe sterowanie wszystkim dookoła, a właśnie starym, wiktoriańskim domem, niekoniecznie unowocześnionym (no... może elektryczność, łazienka i sprawna kuchnia są jednak mi potrzebne ;) ), który trzeba wyremontować, dopieścić, postawić na nogi ... Wybrałabym jednak stary, dobry klasyk. Uwielbiam kurz, pajęczyny i duchy ;)

Myślę, że remontując lub odświeżając coś, warto czasem zastanowić się, czy nie wyrządzimy w ten sposób sprzętowi, pokojowi krzywdy. Kolejna warstwa farby, panele czy gładź gipsowa może - ale nie musi - upiększyć. Stare rzeczy mają duszę. Nie pozwólmy jej odlecieć.9 komentarzy:

 1. Ech, frustracja, że nie mieszkam w takim... I podwójna frustracja, że w Krk za taki, nawet najbardziej zrujnowany dom, trzeba zapłacić milion z kawałkiem... Zastanawiam się czasem, czy nie byłabym gotowa wynieść się z miasta tylko dla takiego domu i otoczenia... A piękne, zrujnowane polskie pałace można znaleźć na tej stronie. Grosz do grosza... :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Swego czasu można było w Czechach kupić zamek za 1 euro ;p Trzeba było tylko zobligować się, że się go odrestauruje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Efekt odnowienia świetny, ale wymaga dużo czasu i pieniędzy. Podobno niektórzy żyjący dziedzice zamków nie upominają się o swoją własność, bo właśnie nie mieliby środków na utrzymanie posiadłości i remonty.
  Chociaż czeski zamek za 1 euro brzmi i tak całkiem fajnie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Brrr. Ekran dotykowy. Wiadomosc sie skasowala :/ prrawo polskie nie pozwala na odzyskanie dziedzictwa - prawo nie dziala wstecz, a majatkibyly po 45 roku nacjonalizwane. Mozna co najwyzej majatek kupic, nie odzyskac. A samo wadium aby przystapic do przetargu to duza kwota. Dlatego stare dwory, kamienice, zamkikupuja zwykle firmy lub milionerzy i to tylko pod warunkiem, ze zabytek potem przyniesie zysk... niestety, sa nikle szanse ze dziedzice te majatki odzykaja. A ten dom z postu byl remontowany 10 lat prawie, a meblowanie zostawili na sam koniec wiec ... to naprawde trzeba kochac ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie domy, są absolutnie piękne! otagowałam Cię, Twój tag jeszcze się tworzy, muszę nad nim jeszcze pomyśleć, dam znać jak skończę;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dom jak z marzenia. Szkoda, że większość z nas nie może sobie pozwolić by mieszkać w tak pięknych miejscach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że większość jest po prostu za leniwa i asekuracyjna, aby wogóle myśleć o remontowaniu starej posiadłości ;p

   Usuń
 7. a wiecie może gdzie na terenie mazowieckim można znaleść taki dom?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie, czy odrestaurowany czy do remontu :) Wystawione na sprzedaż - oczywiście na portalach nieruchomości. Warto też popytać znajomych - wbrew pozorom dużo wiedzą o dziwnych sprawach :)

   Usuń