19 sierpnia 2014

Krótka Historia Mody: Regencja - stroje dziecięce.

Dziś, w ramach Krótkiej Historii Mody, chciałabym wam zaprezentować regencyjne stroje dziecięce. Jak część z Was wie, właśnie ubrania dziecięce mnie w historii mody fascynują - szczególnie te, które powstały w XIX wieku. Wydawało mi się, że z tego powodu opracowanie tematu będzie łatwe, szybkie i przyjemne. Jak się pomyliłam! To, że temat jest dla mnie przyjemny oznacza jedno - mam o nim dużo za dużo do powiedzenia.

Okres regencji w pewnym sensie "wyzwolił" dzieci - właśnie na przełomie XVIII i XIX wieku powstało coś, co można nazwać "modą dziecięcą" a nie miniaturą mody dorosłych. Oczywiście - pewne trendy, ogólne sylwetki i elementy stroju pozostały wspólne, ale dzieci w końcu mogły być dziećmi - bez gorsetów!

Niemowlęta, mniej więcej do czasu, gdy zaczynały chodzić, ubierano w długie, dosyć obszerne sukienki (niezależnie od płci). Charakterystyczny był krój tych ubranek - króciutki staniczek, obszerne rękawki (często falbaniaste), długa, suto marszczona spódnica. Taką "szatkę do chrztu" można łatwo pomylić z sukienką. Można je jednak rozpoznać - góra jest nieproporcjonalnie malutka w porównaniu z spódnicą.








Dzieci "chodzące" przebierano w krótsze sukienki z podwyższonym stanem, nie krępujące ruchów (zarówno chłopców jak i dziewczynki) oraz w tak zwane skeleton suit - kombinezony z charakterystycznymi guziczkami (tylko chłopcy).








Starsze dzieci ubierano już zwracając większą uwagę na panującą modę: odpowiednie rękawy, zdobienia staników, rąbka spódnicy i ... pantalonów. Właśnie w okresie regencji dziewczynki zaczęły nosić charakterystyczne nogawki pod sukienkami.










Chłopców ubierano albo w bardziej dopasowane skeleton suit, albo w miniatury strojów męskich - surduty, kamizelki i obcisłe spodnie.







Większość ubranek dziecięcych była biała - kolorowe były dodatki - szarfy i buciki. Biały kolor miał bardzo prozaiczny powód: kwestie czystości.  Chwila szczerości, drogie czytające mamy: ile razy dziennie przebieracie swoje dzieci? :) Regencyjne dzieci brudziły się równie często (jeżeli nie częściej - kominki, ziemia, kurz) co dzieci współczesne, ubranka należało odświeżać. Białe tkaniny, takie jak len i bawełna, dobrze znosiły wielokrotne pranie wybielanie i gotowanie.
Oprócz sukienek dzieci ubierano w koszulki - chemise, pełniącą podobną rolę co koszulki dla kobiet oraz kombinacje: kombinezony z nogawkami u dziewcząt, oraz koszule z dużymi, wykładanymi kołnierzami u chłopców. Dzieci ubierano również w czepki i kapelusze.  A strój nocny? Zarówno dziewczynki jak i chłopcy nosili długie koszule nocne i czepki.


Wszystkie zdjęcia wykorzystane do stworzenia kolaży pochodzą z strony Pinterest.

Na tym zakończę "krótką" historię mody dziecięcej w regencji. Obawiam się ,że informacje są chaotyczne, czasami zbyt ogólnikowe, wierzcie mi jednak - naprawdę ciężko zawrzeć dużo informacji w kilkudziesięciu linijkach ;) Podsumowując! Podobnie jak dzisiaj: moda dziecięca przypominała modę dorosłych. Zwracano uwagę na to, co jest modne, pozwalając jednak dzieciom na większą swobodę - pierwszy raz w historii. Ubranka były przede wszystkim praktyczne - łatwe do pielęgnacji, ubierania i reperacji. Początkowo zarówno dziewczynki jak i chłopców ubierano w ten sam typ ubrań - luźne, nie krępujące ruchów sukienki. Z biegiem czasu jednak następował wyraźny podział na ubrania dziewczęce i chłopięce - ubrania zaczynały się upodabniać do strojów osób dorosłych.

Dziecięce stroje regencyjne to - obok strojów z przełomu wieków XIX i XX - moje ulubione ubranka dziecięce. Jak wam się podobają? :)

Do napisania!








18 komentarzy:

  1. Świetne te ubranka, szczególnie ta fioletowa sukienka, albo strój chłopca z łukiem, ale najbardziej moją uwagę zwróciło to dziecko z drugiej ryciny które gra na trąbce. Jakbym takie zobaczyła na żywo to chyba bym się wystraszyła :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. cóż, fashion plates zwykle nie odpowiadały zbyt mocno rzeczywistości ;)

      Usuń
    2. Haha, teraz przyszło mi do głowy, że to dziecko trochę przypomina grube dzieci z obrazów da Vinci'ego :D

      Usuń
    3. może tą samą estetyką się autor ryciny kierował ;)

      Usuń
  2. Jestem niczym gąbka chłonna na wiedzę i inspiracje "starszych blogerek". Pozdrawiam i zapraszam do siebie:-) http://historiaikostiumy.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Te miniatury empirowych sukienek dla dzieci i wystające nogawki pantalonów u podlotków zawsze będą miały dla mnie niepowtarzalny urok! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to chyba najładniejszy okres w modzie dziecięcej - oprócz 1900 roku ;)

      Usuń
  4. Dzięki za inspirację, moja dziewięcioletnia zażyczyła sobie sukni "z dawnych czasów" na urodziny :P

    OdpowiedzUsuń
  5. Słodkie te sukieneczki, sama bym swoją córkę w takie ubrała :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo lubię dziecięce stroje z XIX wieku ;)

      Usuń
  6. Trzeba przyznać, że to łaskawy okres w modzie, również dla dzieci. Bardzo podobają mi się ubranka dla chłopców.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba pierwszy raz w historii zwrócono uwagę na ich wygodę ;)

      Usuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  9. No moda dziecięca cały czas się zmienia. Widzieliście co teraz jest modne, jeśli chodzi o buty na lato? Świetne sandałki znajdziecie sobie na stronie https://butymodne.pl/sandalki-dzieciece-dla-dzieci-c25958.html Naprawdę jest tam w czym wybierać. Koniecznie sprawdźcie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Na szczęście teraz stawia się na bardziej codzienne i zwykłe stroje dla naszych dzieci. Zwracacie uwagę na to, co kupujecie? Jakie materiały ubranek najbardziej polecacie? Ja myślę, że ubranka z bawełny organicznej są warto sprawdzenia i przetestowania, bo moim zdaniem są rewelacyjne.

    OdpowiedzUsuń