6 marca 2014

DIY Chemise. Jak uszyć koszulę regencyjną?

English version of this tutorial should show tomorrow ;)

Pojawiła się prośba o tutorial uszycia koszuli - postaram się opisać co i jak połączyć. Zdjęć na razie nie będzie, bo póki co nie przewiduję szycia następnej koszuli ;)
Staram się pisać "dla laików", sama też jestem laikiem i samoukiem - eksperymentatorem. Uznaję jednak, że pewne "prawdy" krawieckie zna każdy i w domyśle zakładam, że wiecie, że zszywa się tkaniny prawymi stronami do wewnątrz, szwy mają być niewidoczne na zewnątrz, brzegi tkanin się obrzuca, aby się nie pruły, wszystko się rozprasowuje przy szyciu i trzeba zachować nitkę prostą/skos ;)1. Prześledź TEN wpis!

2. Przygotuj papierowy wykrój koszuli : przód, tył, rękaw, klin pachy i klin dołu.
    Przygotuj materiał na koszulę. Kiedyś szyto koszule z lnu. Najczęściej ze spranych prześcieradeł                   (biedniejsi) lub batystu lnianego (bogatsi). Len jest naturalną tkaniną, ma właściwości
    termoregulacyjne i    można go często prać. Ja swoje koszule (jak i całą bieliznę) szyję
    z prześcieradeł i bawełnianych, cienkich poszew kupionych w second handzie.
    Przygotuj nici (białe do szycia i kontrastowe do fastrygowania), tasiemkę do marszczenia dekoltu                 (najlepiej bawełnianą), ew. lamówkę do dekoltu, igły, nożyczki do tkanin, centymetr krawiecki, szpilki,         agrafkę. Jeżeli chcesz szyć na maszynie - przygotuj maszynę ;)

3. Wykrój z materiału wszystkie potrzebne części koszuli (przód, tył, 2x rękaw, 2x klin pachy, 2x klin                 spódnicy). Nie zapomnij o zapasach na szwy!

4. Zeszpilkuj, sfastryguj i zszyj ze sobą ramiona koszuli. Rozprasuj szwy na płasko, ostębnuj zapasy szwów.

5. Złóż rękawy na pół, zaznacz środek każdego rękawa i umieść go na szwie ramienia koszuli. Przyszpilkuj,       sfastryguj i przyszyj rękaw do brzegu koszuli. Rozprasuj szwy. Ułóż je tak, aby zachodziły na ramiona koszuli. Powinno powstać to:


6. Przyszpilkuj, sfastryguj i przyszyj jeden z boków klinu pachy do krawędzi rękawa. Drugi bok, sąsiadujący, przyszyj do brzegu koszuli. Rozprasuj szwy tak, aby klin leżał "płasko". Analogicznie przyszyj drugi klin.
7. Przyszpilkuj, sfastryguj i przyszyj klin spódnicy. Zszywanie zacznij od dołu, ułatwi ci to życie :) Szwy rozprasuj tak, aby klin układał się "płasko". Analogicznie - drugi klin.

8. Złóż koszulę na pół prawymi stronami do środka tak, aby "zamknąć" rękaw. Przeszpilkuj po kolei: dwa         brzegi rękawa, rękaw z klinem, klin z brzegiem koszuli, brzegi koszuli, koszulę z klinem spódnicy. Jeżeli         wszystko układa się w miarę dobrze, równo i nie ma drastycznych przesunięć, sfastryguj cały "bok"               koszuli a następnie go zszyj. Pamiętaj, aby rozprasować szwy! Rękaw - na płasko, klin z rękawem - na         stronę rękawa, klin z brzegiem koszuli - na stronę koszuli, , brzegi koszuli - na płasko, klin spódnicy i             brzeg koszuli - na stronę koszuli. Wszystko ma się ładnie rozchodzić na zewnątrz szwów (do środka             przodu i tyłu).


Kolor żółty pokazuje omawiane szwy :)

9. Zeszpilkuj, sfastryguj i przyszyj lamówkę do dekoltu. Pamiętaj o zostawieniu niewielkiego otworu z przodu - na końce sznurka. Jeżeli tunelik robisz z tkaniny koszuli. zawiń dwa razy brzeg dekoltu. Zeszpilkuj, sfastryguj i zszyj tunelik. Pamiętaj o otworze na sznurek!

10. Nadziej sznurek na agrafkę i wciągnij go do tuneliku tak, aby sznurek okrążył cały dekolt. Sznurek powinien być dłuższy niż tunelik - końce zabezpiecz, związując je luźno razem.

11. Ostębnuj wszystkie brzegi koszuli.

12. Podłóż brzegi rękawów i dół koszuli.

13. Wyprasuj koszulę, przymierz, dopasuj dekolt tak, aby czuć się komfortowo i ciesz się ze swojego arcydzieła!

Proszę bardzo, tutorial koszuli gotowy ;)

Miłego dnia!
10 komentarzy:

 1. Od jakiegoś czasu intensywnie myślę :P nad ogarnięciem bielizny pod nową sukienkę, także Twoja instrukcja na pewno się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 2. w sumie większość koszul się tak szyje ;) tylko jak ja szyję koszule to szwem francuskim ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby wszystkie, ale kiedyś treba uszyć tę pierwszą i dla osób podchodzących do koszuli po raz pierwszy jest ten tutorial ;)

   Usuń
 3. Ja niestety nie mam talentu do szycia, nawet takich dość prostych rzeczy :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, ja wychodzę z założenia, że szyć powinien umieć każdy - choćby przyszyć guzik, zacerować dziurę, większe rzeczy wymagają praktyki - a tą się zdobywa szyjąc ;)

   Usuń
  2. Do szkoły powinny wrócić lekcje szycia fartuszków i innych rzeczy na technice. O ile prostsze życie i pełniejsze kieszenie miałybyśmy, gdyby każda z nas umiała w najbardziej podstawowy sposób zmienić coś w jakiejś bluzce, czy innej sukience.

   Usuń
  3. Ja bym do tego dodała dodatkowo stylizację na plastyce. O kontrastach, kompozycji (także w ubiorze!) planowaniu światłocieniowym i podstawowych funkcjach ciepłych i zimnych barw (białe - uwypukla, ciemne - ukrywa, i analogicznie inne barwy ...) oj, dużo by się mogło w szkole zmienić ;))

   Usuń
 4. Dziękuję bardzo za ten instruktaż! :) Bardzo mi się przydał, uszyłam dzięki niemu koszulę :)

  OdpowiedzUsuń